Cena
Mít minimální náklady na vytápění by jistě chtěl každý, kdo musí před každou topnou sezonou štípat kubíky dříví, nebo se děsit každé faktury za plyn či elektřinu. Udává se, že nárůst ceny za stavbu pasivního domu je oproti tomu klasickému jen nějakých 10%. Musíme ale mít na paměti nutnost použití nejkvalitnějších materiálů a technologií při stavbě a postupu výroby tak, aby se skutečně splnila kritéria pasivního standardu. Ale tím to nekončí. Je důležité, aby byl dům projektován přesně pro tu konkrétní parcelu, na které má být vystavěn. Pokud tomu tak není, musí být projekt upraven, což může zahýbat s konečnými čísly.
Dosažená kritérií pasivního domu ale není možné jen za pomocí dispozičního rozvržení a kvalitní izolace proti únikům tepla. Kritéria pasivního standardu jsou v současnosti velmi přísná, což má za následek, že ideálního stavu, když na udržení ideální teploty v domě stačí jen kvalitní izolace, umístění a správná okna lze bez pomoci techniky jen těžkou dosáhnout. Vlastně je to nemožné. Proto se žádný pasivní dům dnes již neobejde bez kvalitní klimatizace – řízené výměny vzduchu. Pokud je však dům navržen a postaven správně, není třeba žádných dalších technických vymožeností, Dům se ohřeje jen za pomoci rekuperace, bez fotovoltaických článků, tepelných čerpadel a pořizovací cena díky tomu nebude zbytečně narůstat.
Díky nízkým nákladům na vytápění pasivního domu se očekává návratnost takové investice zhruba v horizontu desíti let. Je však třeba mít na paměti, že různé technologie, které jsou v domě využívány, mají svou životnost a za nějaký čas bude třeba investovat do jejich oprav či modernizace a návratnost investice by se mohla o nějaký ten rok posunout. Proto je velice důležitá kvalita provedení projektu.